Ul. Rzepakowa 2, Ul. Karliczka 6.
660 033 244 od pn-pt w godzinach 8-16
biuro@iqacademy.pl

Adaptacja dziecka w żłobku w 5 skutecznych krokach

Adaptacja dziecka w żłobku w 5 skutecznych krokach

Adaptacja dziecka w żłobku

Pójście do żłobka to pierwszy bardzo ważny krok na drodze edukacji Twojego dziecka. Jest to przełom, od którego rozpoczyna się zupełnie nowy etap w życiu Twojej pociechy. Od tego momentu wiele rzeczy ulegnie zmianie. Rozpocznie się proces jego społecznej socjalizacji. Zacznie uczyć się samodzielności, w miarę swoich możliwości. Zacznie poznawać nowe osoby i spędzać coraz więcej czasu poza domem. Wybór odpowiedniej placówki jest kluczowy, niemniej to dopiero początek.

Część dzieci adaptuje się błyskawicznie. Inne potrzebują w tym małej pomocy i nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Każdy maluch jako wielka indywidualność ma ogromny świat swoich przeżyć wewnętrznych, złożoną wrażliwość i charakterek. Z naszej strony chcemy Państwu i Państwa Pociechom to ułatwić, dlatego zapraszamy do zapoznania się z 5 zasadami postępowania ułatwiającymi adaptację dziecka w żłobku.

  1. Zacznijmy małymi kroczkami – odwiedź naszą placówkę wraz z dzieckiem. Następnie pozwól mu zapoznać się z dziećmi i nowymi ciociami – staraj się nie uczestniczyć w zabawach i zapoznaniu. Daj sobie i maluszkowi czas na oswojenie się z nową sytuacją i początkowo zostawiaj go na godzinkę i coraz dłużej. Maluch zaabsorbowany rówieśnikami i zabawą sam z czasem będzie chciał spędzać w żłobku coraz więcej czasu.
  2. Nie buduj w dziecku negatywnych przekonań. Tak wiemy, że serce Ci pęka, że musisz rozstać się ze swoją pociechą na kilka godzin, ale staraj się nie dać mu tego odczuć. Pokaż, że idzie do żłobka miło spędzić czas. Unikaj zwrotów typu: wiesz, że musisz tam iść, lub wiem, że się nie ucieszysz, ale trzeba iść …., tego typu zwroty plus rozżalona mina rodzica to gwarancja trudnego rozstania. Zamiast tego opowiedz, co fajnego może się wydarzyć.
  3. Zawsze informuj dziecko kiedy je odbierzesz. To bardzo ważne, ponieważ buduje w maluszku poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji, którą wiąże z osobą rodzica. Dziecko to nasz partner i musimy go informować, co planujemy i co się wydarzy. Nie może mieć poczucia, że jest bezradnie wrzucone w wir wydarzeń, na które nie ma wpływu, bowiem to frustrujące i nieprzyjemne uczucie zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci. Dlatego określ kiedy znów będziecie się widzieć.
  4. Zachowuj się pewnie. Bądź zdecydowany. Twoja pewność siebie i przekonanie o słuszności tego co robisz, doda mu pewności siebie. Dzieci wyczuwają, że się wahamy i obawiamy. Dlatego dodaj odwagi małemu odkrywcy i nie przeciągaj pożegnania. Przebierz dziecko, daj mu buziaka i powiedz, że wrócisz po obiadku. Doskonale wiemy, że odwrócenie się od zanoszącego się dziecka to istny horror dla rodzica, niemniej wyjdź i poczekaj 5 min za drzwiami, aby usłyszeć ciszę.
  5. Rozmawiajcie z nami! Mamy świetny personel, który potrafi doskonale zaopiekować się Państwa dziećmi. Pytajcie nas jak maluszek sobie radzi, czy bawi się z innymi dziećmi, jak znosi rozłąkę, czy długo płacze po Państwa wyjściu – dzięki temu będziecie świadomi postępów, jakie robi Państwa dziecko. Nie bójcie się zadawać pytań. Nikt nie będzie Państwa oceniał

Proces adaptacji może trwać od kilku dni do kilku tygodni, przejdźmy przez niego razem!

Zapraszamy do naszych placówek:

Rzepakowa 2

Karliczka 6