Ul. Rzepakowa 2, Ul. Karliczka 6.
660 033 244 od pn-pt w godzinach 8-16
biuro@iqacademy.pl

Unikaj tych 5 błędów podczas adaptacji dziecka w żłobku

Unikaj tych 5 błędów podczas adaptacji dziecka w żłobku

adaptacji dziecka w żłobku

Rozpoczęcie nauki w żłobku to ogromny przełom zarówno dla dziecka jak i dla rodzica. To moment, w którym nasza pociecha trafia na kilka godzin pod skrzydła kogoś innego. Towarzyszą temu ogromne emocje i uzasadnione obawy. Z naszego poprzedniego wpisu 5 skutecznych koków do zaadoptowania dziecka w żłobku mogliście się Państwo dowiedzieć co zrobić, aby ułatwić sobie i dziecku proces adaptacji w żłobku. Dziś sprawdźmy czego nie robić.

  1. Postarajcie się nie wzruszać. Tak rozumiemy, to są emocje i każdy największy twardziel na początku zostawiając dziecko w żłobku, ma świeczki w oczach. To normalne, ale dzieci opierają swoje poczucie bezpieczeństwa na rodzicach i widząc łzy w ich oczach myślą, że dzieje się coś strasznego. Dlatego, aby dodać otuchy i pewności siebie swoim pociechom, sami Państwo musicie być opanowani i pewni siebie.
  2. Nie odchodźcie bez pożegnania. Dziecko, pozostawione bez słowa będzie czuło się porzucone i oszołomione. Zajmie mu znacznie więcej czasu rozumienie zaistniałej sytuacji, niż gdy spokojnie je przebierzecie, ucałujcie i poinformujcie kiedy wrócicie. Z drugiej strony nie przedłużajcie pożegnania. Jeśli dziecko zaczyna szlochać, nie próbujcie go uspokajać, to nie zadziała.
  3. Nie zaglądajcie po pożegnaniu do sali. Wówczas wszystko zacznie się od nowa. Po Państwa wyjściu maluszek po chwili się uspokoi i zajmie zabawą. Jeśli wrócicie, rozbudzicie w nim emocje. Zdarza się, że pierwotne pożegnanie przebiega w miarę spokojnie, a po wizycie rodzica dziecko zaczyna płakać i już pod żadnym pozorem nie chce zostać. Dlatego, aby nie utrudniać dziecku rozpoczęcia dnia, nie zaglądajcie po chwili do sali.
  4. Nie ulegajcie. Są dzieci, które adaptują się od razu, ale znaczna większość potrzebuje czasu. Czymś absolutnie normalnym jest to, że na początku dziecko płacze i się buntuje, niemniej nie można mu ulec. Bądź zdecydowany. Jeśli raz pozwolisz dziecku wrócić do domu — gdyż stwierdzisz, że ma gorszy dzień — wiedz, że nauczysz je, że odpowiednio długim płaczem postawi na swoim i już zawsze będzie płakać przy rozstaniu.
  5. Nie uciekaj się do przekupstwa. Nie tędy droga. Również próby nagradzania nie przynoszą dobrych efektów. Oczywiście chwal jeśli będzie dzielny. Dziecko musi zwyczajnie obyć się z nową sytuacją i do niej przywyknąć. Zamiast nagradzania czy przekupstwa pomóż dziecku zrozumieć, że żłobek jest fajny i każdego dnia czekają tam na niego ciekawe atrakcje i zabawy z rówieśnikami.

Postarajcie się Państwo nie popełniać powyższych błędów, a proces adaptacji nie będzie trwał dłużej niż kilka tygodni. Sami zobaczycie, że Wasza pociecha z zapłakanej i zrozpaczonej zmieni się w podekscytowaną, szybko da Wam buziaka i pobiegnie bawić się z rówieśnikami.